- 22 februarie 2012 -
D.G.A.S.P.C. Prahova şi Primăria Oraşului Sinaia au organizat, în data de 22 februarie 2012, în oraşul Sinaia, evenimentul ,,Omul de zăpadă”, destinat copiilor din centrele rezidenţiale aflate în structura instituţiei noastre. Pentru început, copiii au vizitat Muzeul Naţional Peleş, iar începând cu orele 11.30 a început derularea efectivă a evenimentului ,,Omul de zăpadă”, în zona staţiei de plecare a telegondolei.
Evenimentul a fost organizat sub forma unei competiţii, fiind, la scară redusă, o olimpiadă a copiilor asistaţi în sistemul rezidenţial de protecţie al D.G.A.S.P.C. Prahova.
Copiii au fost organizaţi sub forma unor delegaţii olimpice, care au reprezentat centrele din care provin. Fiecare delegaţie a avut o culoare reprezentativă.
Competiţia a constat în realizarea celui mai frumos şi accesorizat om de zăpadă (cu pălărie, fular, nasturi etc.). Practic, fiecare echipă a realizat un om de zăpadă. Accesoriile au fost ,,cumpărate” de la organizatori, monedele de schimb fiind insignele colorate ce au fost oferite echipelor în schimbul câştigării diferitelor competiţii (cultură generală privind sporturile de iarnă, coborârea cu celofanul, tir cu bulgări etc.).
Competiţia a fost organizată de copii pentru copii. Astfel, fiecare concurs a fost moderat de copiii asistaţi în cadrul Centrului de Plasament Sinaia, sub supravegherea instructorilor de educaţie. La eveniment au participat peste 130 de copii din toate cele 9 centre rezidenţiale aflate în structura D.G.A.S.P.C. Prahova.
Toţi copiii participanţi au primit diplome de participare, iar câştigătorii (copiii din cadrul C.S.C. ,,Rază de soare” Băicoi) au obţinut trofeul ,,Cel mai frumos om de zăpadă”.
Evenimentul a fost posibil datorită sprijinului primit din partea Primăriei Oraşului Sinaia (a pus la dispoziţie spaţiul de desfăşurare al evenimentului), Muzeului Naţional Peleş (a permis accesul gratuit al copiilor în cadrul acestuia), precum şi al altor sponsori şi colaboratori.

