Cu ocazia Zilei Mondiale fără tutun, în data de 31 mai 2016 în cadrul Centrului de Recuperare și Reabilitare pentru Persoane Adulte cu Handicap Urlați a fost organizat un flashmob prin care participanții au dorit să transmită un mesaj care să atragă atenția asupra riscurilor majore pe care le prezintă consumul de tutun asupra sănătății.
Pe un fond sonor sugestiv au fost transmise mesaje de impact împotriva consumului de tutun, iar în schimbul unei țigări au fost oferite flori, fructe, dulciuri, cărți.
La activitate a fost implicat activ un numar de 6 beneficiari, dar modalitatea de transmitere a mesajului, aceea de flashmob a stârnit interesul și curiozitatea unui număr foarte mare de beneficiari și de angajati.

