Cu ocazia ZILEI INTERNAȚIONALE A COPIILOR VICTIME ALE AGRESIUNII, marcată în fiecare an la data de 4 iunie, precum și cu ocazia ZILEI INTERNAȚIONALE ÎMPOTRIVA EXPLOATĂRII COPILULUI PRIN MUNCĂ, marcată la data de 12 iunie, Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Prahova, cu sprijinul Teatrului ”TOMA CARAGIU” Ploiești, a organizat evenimentul ”împreună pentru siguranța lor”. Acesta a avut loc în data de 12 iunie 2018, în foaierul Teatrului ”Toma Caragiu” Ploiești.
Cu această ocazie, a fost subliniată importanța acestor zile prin prisma conștientizării responsabilității pe care o avem cu toții în asigurarea protecției copiilor.
La această manifestare au răspuns invitațiilor noastre reprezentanți ai instituțiilor implicate în domeniu, colaboratori ai Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Prahova.
Au ținut discursuri referitoare la problematica adusă în discuție de eveniment directorul executiv al Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Prahova, domnul Viorel Călin, precum și directorul executiv adjunct, doamna Mihaela Șindilă, dar și doamna Mihaela Rus, director general al Teatrului ”Toma Caragiu”. Specialiștii invitați să se prezinte care au adus informații despre fenomenele abuzului și exploatării copiilor au fost: doamna Maria-Mirabela Mălăescu, expert în cadrul Biroului Teritorial Ploiești, Instituția Avocatul Poporului, doamna Gabriela Tănase, inspector la Agenția Națională Împotriva Traficului de Persoane, Centrul Regional Ploiești, precum și, din partea presei, doamna Violeta Stoica, jurnalist în cadrul trustului de presă ”Prahova”.
Discursurile au fost punctate de 3 momente emoționante – spectacol lectură ale unor povești inspirate din cazuri reale, povestite de actori ai Teatrului ”Toma Caragiu”. Au încântat auditoriul și două momente artistice interpretate de doi dintre copiii aflați în sistemul de protecție socială.

